Former Divisional Commissioners of Jammu
# Officer Name W.E.F To
1 Ch. Bharat Bhushan, IAS 01.06.1964 22.02.1965
2 Shri T. C. A. Srinivasavardan, IAS 23.02.1965 06.10.1966
3 S. Amar Singh, IAS 07.10.1966 14.11.1966
4 Ch. Bharat Bhushan, IAS 15.11.1966 24.06.1973
5 Mir Nasrullah, IAS 25.06.1973 17.03.7975
6 Shri R. K. Takkar, IAS 18.03.1975 05.02.1976
7 Shri K. D. Sharma, IAS 06.02.1976 31.03.1977
8 S. Sohan Singh, IAS 01.04.1977 31.05.1978
9 Shri D. N. Kotwal, IAS 01.06.1978 31.08.1980
10 Shri Hamid Ullah Khan, IAS 01.09.1980 09.08.1983
11 Shri J. A Khan, IAS 10.08.1983 10.01.1985
12 Sheikh Ghulam Rasool, IAS 11.01.1985 24.04.1985
13 Dr. S. S. Bloeria, IAS 25.04.1985 24.11.1986
14 Ms. Sushma Chowdhari, IAS 24.11.1986 01.06.1987
15 Shri N. R. Gupta, IAS 01.06.1987 05.08.1989
16 Shri Vijay Bakaya, IAS 05.09.1989 20.11.1990
17 Shri A. Sahasranman, IAS 21.11.1990 27.03.1992
18 Shri B. R. Kundal, IAS 27.03.1992 18.10.1996
19 Shri G. D. Wadhwa, IAS 18.10.1996 02.05.1997
20 Shri B. S. Jaswal, IAS 02.05.1997 22.12.1999
21 Shri Anil Goswami, IAS 22.12.1999 15.04.2003
22 Shri Lokesh Jha, IAS 15.04.2003 15.02.2004
23 Shri B. R. Sharma, IAS 15.02.2004 21.02.2006
24 Shri Promod Jain, IAS 21.02.2006 07.07.2007
25 Shri Sudhanshu Pandey, IAS 07.07.2007 06.02.2009
25 Dr. Pawan Kotwal, IAS 06.02.2009 27.04.2012
25 Pradeep Gupta, IAS 27.04.2012 31.07.2013
25 Shantmanu, IAS 31.07.2013 17.03.2015
25 Dr. Pawan Kotwal, IAS 17.03.2015 Till Date